HATAY HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU
HATAY HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Talasemi İle Mücadele

Güncelleme Tarihi: 11/07/2017

 Kalıtsal Kan Hastalığı ne demektir?

     Anne ve babadan çocuklara,hastalık özelliğini taşıyan genler aracılığıyla aktarılan,ailesel kan hastalıklarıdır.Hayat boyu süren ve değişmeyen bir durumdur.Kişiden kişiye bulaşmaz.

Ülkemizde en yaygın görülen kalıtsal kan hastalıkları nelerdir?

     Ülkemizde en sık görülen kalıtsal kan hastalıkları Talasemi (Akdeniz Anemisi)  ve Orak Hücreli anemidir.

Bu hastalıkların oluşma riski nedir?

    Bu hastalıklar Otozomal resesif geçişlidir.Yani baskın özellikte olmayan genlerle aktarılır.Bireyde hastalık oluşması için,hastalık özelliği olan tek bir geni taşıyor olmak yeterli değildir.2 geni taşımak gerekir.Bu da hastalık geninin hem anneden hem de babadan alınmasıyla gerçekleşir. Yani
    Eğer hastalık genini sadece anne ya da sadece baba taşıyorsa, doğacak olan “her” çocuğun %50 taşıyıcı %50 sağlam olma olasılığı vardır(şekil 1).

       Şekil 1
 

       Eğer hem anne hem baba taşıyıcı ise, doğacak olan “her” çocukta %25 sağlıklı, %50 anne ve baba gibi taşıyıcı olma olasılığı, %25 hasta olma riski vardır.(şekil 2)

Şekil 2

   Eğer ebeveynlerden biri hasta,biri taşıyıcı ise ‘her’ gebelik için %50 taşıyıcı bebek sahibi olma olasılığı,%50 hasta bebek sahibi olma riski vardır.

    Bu riskler,oluşan ‘HER GEBELİK’ için aynıdır.Çift taşıyıcı iseniz,hasta veya sağlam çocuğunuz olsa dahi ‘her gebelikte’ Prenatal tanı testi yaptırmanız gerekmektedir.