Halka Yönelik Kızamık Bilgi Notu

20 Nisan , Perşembe

Kızamık Hastalığı Nedir?

Hastalığın etkeni kızamık virüsüdür. Salgınlar özellikle ilkbahar ve sonbaharda ortaya çıkar. Kızamık hastalığı hamilelerde ve bebeklerde çok daha tehlikelidir. Aşının kullanılmadığı bölgelerde ölümle sonuçlandığı bile görülmüştür. Özellikle küçük çocuklarda görülür ancak çocukluğunda bu hastalığı geçirmeyen yetişkinlerde de muhakkak ortaya çıkar. Bir kere yaşandığında tekrarlamaz, vücut bağışıklık oluşturur ve yeniden kızamık geçirmeniz mümkün değildir.

 Kızamık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İlk aşamada hastanın ateşi yükselir. Titreme ve ağız içinde beyaz lekeler ateş yükselmesinin devamı niteliğindedir. Gözler fazlasıyla kızarır ve sık sık öksürük(kuru) rahatsız edici bir şekilde devam eder. Vücut üzerinde lekeler ve döküntüler belirir, hasta bu dönemde zayıf bir vücut yapısına sahiptir ve bademciklerde şişme görülür. Lekeler zaman geçtikçe daha da belirginleşir ve hastalığın en büyük belirtisidir.


Kızamık Aşısı:

40 yıldan uzun bir süredir kullanımda olan kızamık aşısı güvenilir, etkili ve ucuzdur. Genellikle kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile birleştirilmiş olarak kullanıma sunulmuştur. Bu aşıyı yaptırmanız şiddetle tavsiye edilir. En erken dönem bebeklik dönemi 12 aylıkken bu aşının süreci başlar ve 15. aya kadar yaptırılması gereklidir. Diğer aşı ise; 4-6 yaş arası dönemde yaptırılmalıdır. Aşı 2 dozdan oluşur ve bağışıklık sistemi bu sayede geliştirilir. Aşı yetişkinlerde ve hamilelik öncesi de uygulanır. Hamile iken tavsiye edilmez öncesinde yapılır ve hamilelik döneminde anneyi korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tedavi:

Kızamık adına üretilen ya da kesin sonuca ulaştıran bir ilaç tedavisi henüz yoktur, destekleyici tedavi ile ateş düşürücü ve sakinleştiriciler doktorlar tarafından verilir. Komplikasyonlar izlenmelidir. Kızamık en sık orta kulak iltihabına neden olur, zatürreye yol açabilir. Nadiren beyin iltihabına sebep olduğu da gözlenmiştir. Kızamığın beyinde yaptığı başka bir hasar da yıllar sonra belirlenebilir ve yavaş ilerler. Hastalık, çocukta davranış ve bilinç değişiklikleriyle kendini belli eder. O zamana kadar normal zekaya sahip olan çocukta yavaş yavaş gerileme ortaya çıkar, istemsiz kasılmalar başlar, çocuk zamanla yatağa bağımlı hale gelir.

Evde neler yapabilirsiniz?

Hastanın bulunduğu oda ısısı 20-22 derece arasında olmalıdır. Ilık bir bezle hastaya tedavi uygulanabilir. Beslenme ve sıvı tüketilmesi çok önemlidir. Sindirimin kolay olması için sıvı tüketimi gün içerisinde arttırılmalıdır. C vitamini ve bunun yanı sıra et ve süt ürünleri hastalık döneminde fazlasıyla tüketilmelidir. Oda sık sık havalandırılmalı ve güneş görmelidir.