9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü

9 Şubat , Perşembe

    Tüm dünya ülkelerinde, tütün ürünleri  tüketiminin ve tütün dumanına maruz kalmanın yol açtığı zararlı etkilerinin önlenmesi ve küresel tütün salgınını önlemek amacıyla yapılan çalışmalar bağlamında 1987 yılından bu yana “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü”  tüm dünyada anlamlı ve önemli bir gün olarak değerlendirilmektedir. Ülkemizde de aynı tema ile farklı etkinlikler yapılmaktadır. Bu yıl 9 Şubat günü sigaradan kurtulmak isteyen bireyler için önemli bir başlangıç günü olabilir. Bir bağımlılık olan sigara içiminden kurtulmak için bireysel çabalar çok değerlidir. Ancak bir hastalık olarak kabul edilen bu davranıştan kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteği de büyük öneme sahiptir.

    Sigara önemli bir halk sağlığı sorunu olarak çeşitli fiziksel, sosyal ve ekonomik olumsuz sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Kanser, akciğer hastalıkları, kalp ve damar hastalıkları gibi birçok hastalığa yol açmaktadır. Sigara kullanımı sadece bireye değil, sigara dumanını soluyan diğer kişilere de ciddi zararlar vermekte, sigara ve diğer tütün ürünlerinin dumanına maruz kalan kişilerde de aynı hastalıklar görülmektedir. Sigara kullanımı gelişmiş ülkelerde alınan önlemler ve toplumun bilinçlenmesi sonucunda giderek azalma eğilimi göstermektedir.

    Bilindiği gibi ülkemizde 4207 sayılı “Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun ”un kamuya açık bütün kapalı alanlarda uygulanmaya başlanmasıyla birlikte 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren tütün ile mücadelede yeni bir dönem başlamış ve günümüze kadar yapılan çalışmalarla bu konuda büyük başarılar elde edinilmiştir. Tütünle mücadelede atılan yeni adımlarla Dünyada ve Türkiye’de en önemli halk sağlığı sorunları arasında yer alan tütün ürünlerinin kullanımı konusunda bu tarihten itibaren ülkemizde daha bilinçli, bilgili ve duyarlı çabalar tütün mücadelesini güçlendirmektedir. Tütün mücadelesinin bütün adımlarına halkımızın sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır.

    İlimizde Antakya ve İskenderun KETEM ‘de ve İskenderun Devlet Hastanesinde birer adet olmak üzere toplam 3 adet sigarayı bırakma polikliniği mevcuttur. Bu merkezlerde görev yapan sağlık çalışanları tütün kontrolü konusunda eğitim alarak vatandaşlara destek olmaktadır. Vatandaşların buraya yaptıkları başvurular sonrasında tütün kontrolü konusunda eğitim almış sağlık çalışanlarından danışmanlık hizmeti almakta ve gerekirse İl düzeyindeki kamu hizmeti veren Sigara Bırakma Merkezlerine yönlendirilmektedir. Bu merkezlerde farmakolojik tedavi başlayan hastalara da ilaçları ücretsiz olarak temin edilmektedir. 2016 yılı içerisinde İlimizdeki sigara bırakma polikliniklerimize toplam 2236 kişi müracaat etmiştir. 597 vatandaşımız farmakolojik tedavi ile 7 vatandaşımız da danışmanlık alarak sigarayı bırakmıştır.

    Hala sigara içmeye devam eden vatandaşlarımızın, hem kendi sağlıkları hem de aileleri ve sevdiklerinin sağlığı için 9 Şubat gününü bir milad olarak kabul etmeleri daha mutlu yarınlara adım atmalarının en güzel başlangıcı olacaktır. Atılan bu adımlar başta ülkemiz ve ilimizdeki kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak için çok anlamlıdır. Bu vesile ile 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününü başlangıç kabul ederek sigara içen tüm vatandaşlarımızı Sigara Bırakma Polikliniklerine davet ediyoruz.

    Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesi ve kontrolü konusunda İlimizdeki çalışmalarımız 2017 yılında da tüm hızıyla devam edecektir. Tüm Hataylı hemşerilerimize tütünsüz ve dumansız sağlıklı günler temenni ediyorum.

                                                                                                                                                                                                                        Dr. Bayram KERKEZ
                                                                                                                                                                                                                        Halk Sağlığı Müdürü